http://just-books-m.blogspot.cz/rss
twitter
    Následujte nás na twitteru! :)
https://twitter.com/Just_books_M

Divergent - 16.kapitola

*pro zobrazení celé kapitoly klikněte na název článku

TO ODPOLEDNE se vracím zpátky do ložnice, zatímco všichni ostatní tráví čas se svými rodinami, nalezený Al sedí na posteli, zírající na místo na stěně, kde obvykle visí tabule. Čtyřka ji včera sundal, aby mohl vypočítat naši první fázi a zhodnotit ji.
            „Tady jsi!“ říkám. „Tví rodiče tě hledali. Našli tě?“
            Zavrtí hlavou.
            Sedám si vedle něj na postel. Má noha je o polovinu menší, než jeho, a to dokonce, i když je svalnatější, než byla. Nosí černé kraťasy. Jeho koleno je zabarvenou modro – fialovou modřinou a přešité jizvou.
            „Tys je nechtěl vidět?“ říkám.
            „Nechtěl jsem se jich zeptat, jak to dělám,“ říká. „Měl bych jim to říct a oni by věděli, kdybych bych jim lhal.“
            „No…“ snažím se přijít na něco, co mu říct. „Co je špatného s tím, co děláš?“
            Al se ostře zasměje. „Ztratil jsem každý zápas, protože jsem jednou hrál s Willem. Nedělám dobře.“
            „Pomocí volby, myšlenky. Nemohl bys jim to říct taky?“
            Zavrtí hlavou. „Táta vždycky chtěl, abych přišel tady. Myslím, že říkali, že chtěli, abych zůstal v Candoru, ale to je jen proto, že tohle by říct měli. Vždycky obdivovali Dauntless, oba dva z nich. Nechápali, když jsem se jim to snažil vysvětlit.“
            „Oh.“ Klepnu prsty o mé koleno. Pak se na něj podívám. „To je důvod, proč sis vybral Dauntless? Kvůli tvým rodičům?“
            Al zavrtí hlavou. „Ne. Myslím, že to bylo proto, že…Myslím, že je důležité chránit lidi. Postavit se za lidi. Jako ty za mě.“ Usměje se na mě. „To je to, co má Dauntless dělat, že jo? To je to, co je odvaha. Ne…zraňovat lidi pro nic za nic.“
            Vzpomínám si, že Čtyřka říkala, že týmová práce bývala Dauntlesskou prioritou. Jaký byl Dauntless, když to takhle bylo? Co bych se naučila, kdybych tady byla, když byla máma v Dauntlessu? Možná bych nerozbila Mollyin nos. Nebo nehrozila Willově sestře.
            Cítím pocit viny. „Možná to bude lepší, až bude zahájení u konce.“
            „Škoda, možná konečně přijdu,“ říká Al. „Myslím, že se uvidíme večer.“
            Chvíli vedle sebe bok po boku sedíme. Je lepší být tady, v tichu, než v Jámě, sledovat všechny, jak se smějí se svými rodinami.
            Můj otec vždycky říkal, že nejlepší, jak někomu pomoci, je prostě být blízko nich. Cítím se dobře, když dělám něco a vím, že by byl na mě hrdý, a kdybych udělala něco jiného, by nebyl.
            „Víš, cítím se statečnější, když jsem kolem tebe,“ říká. „Jako bych tady vlastně pasoval, stejně jako ty.“
            Chystám se odpovědět, když položí ruku kolem mých ramen. Najednou je mi zima, tváře mám horké.
            Nechtěla jsem znát pravdu o Alových citech ke mně. Ale znám.
            Nechci se o něj opřít. Místo toho se nakloním dopředu, takže jeho ruka spadne. Pak si položím ruce do klína.
            „Tris, já…,“ říká. Jeho hlas zní napjatě. Podívám se na něj. Jeho tvář je rudá, jako moje pocity, ale není to z pláče – prostě si připadá trapně.
            „Ehm…promiň,“ říká. „Nechtěl jsem zkoušet…ehm. Promiň.“
            Kéž bych mu mohla říct, aby si to nebral osobně. Nemůžu mu říct, že mí rodiče se u nás doma jen zřídka drželi za ruce, takže jsem trénovala sama sebe odtáhnout se pryč od všech gest lásky, protože mě vychovávali, abych to brala vážně. Možná, že kdybych mu to řekla, nedošlo by ke zlomení srdce pod přívalem jeho rozpaků.
            Ale samozřejmě, je to osobní. Je můj kamarád – a to je všechno. Co více je osobního, než tohle?
            Nadechnu se, a když vydechnu, usměju se. „Omlouváš se za co?“ ptám se, zkouším, aby to znělo normálně. Opráším si džíny, a když už na nich nic není, vstávám.
            „Měla bych jít,“ říkám.
            Kývne a nepodívá se na mě.
            „Budeš v pořádku?“ říkám. „Myslím…kvůli tvým rodičům. Ne kvůli…“ Nechala jsem svůj hlas odeznít. Nevím, co bych řekla, kdybych to neudělala.
            „Ach. Jasně.“ Přikývne znovu, příliš energicky. „Uvidíme se později, Tris.“
            Snažím se neodejít z místnosti příliš rychle. Když jsou dveře ložnice za mnou, dotknu se rukou čela a trochu se zazubím. Trapnosti stranou, je hezké mít rád.            Diskuze o našich rodinných návštěvách by byly příliš bolestivé, takže naše konečné pořadí pro první fázi lze mluvit tu noc. Pokaždé, když někdo vedle mě vychovává, zírám na nějaké místo na druhé straně místnosti a ignoruju je.
            Má pozice nemůže být tak hrozná, jak byla, zvláště poté, co jsem porazila Molly, ale to nemusí být dost dobré na to, abych byla na konci zahájení v první desítce, zvláště, když rození Dauntlesští na to mají talent.
            Na večeři sedím s Christinou, Willem a Alem v rohu u stolu. Jsme nepříjemně blízko Petera, Drewa a Molly, kteří jsou hned u vedlejšího stolu. Když konverzace u našeho stolu není žádná, slyším každé slovo, které říkají. Spekulují o pořadí. Jaké překvapení.
            „Tobě nebylo mít dovoleno žádné domácí mazlíčky?“ vyhrkne Christina a dopadá dlaněmi o stůl. „Proč ne?“
            „Protože jsou nelogičtí,“ říká Will věcně. „Jaký je smysl poskytovat potravu a úkryt pro zvíře, když má pouze teritorium vašeho nábytku, dělá tvůj domov špatnou vůní, a nakonec zemře?“
            Al a já se setkáme očima, pokaždé když se Will s Christinou začnou dohadovat. Ale teď, když se naše oči na chvíli setkají, oba se hned podíváme jinam. Doufám, že rozpaky mezi námi nebudou trvat dlouho. Chci mého kamaráda zpět.
            Jde o to…“ Christinin hlas odezní a nakloní hlavu. „No, je sranda je mít. Měla jsem buldoka jménem Chunker. Jednou jsme nechali celé pečené kuře na pracovní desce, aby vychladlo, a zatímco máma šla do koupelny, vytáhl ho z desky a snědl ho, včetně kostí. Hodně jsme se smáli.“
            „Jo, to určitě změní můj názor. Samozřejmě chci žít se zvířetem, které žere všechno mé jídlo a ničí mi kuchyň.“ Will zavrtí hlavou. „Proč si nepořídíš psa po zahájení, když máš pocit nostalgie?“
            „Protože.“ Christinin úsměv upadá a hraje si vidličkou s brambory. „Psi jsou pro mě v troskách. Po…víš, po talentovém testu.“
            Vyměníme si pohledy. Všichni víme, že by se nemělo o testu mluvit, a to ani teď, když už jsme si zvolili frakci, ale pro ně toto pravidlo nemusí být tak vážné, jako pro mě. Srdce mi nejistě skáče v hrudi. Pro mě je toto pravidlo ochrana. To mě drží od nutnosti lhát svým přátelům o svých výsledcích. Pokaždé, kdy pomyslím na slovo „Odlišná“, slyším Toriino varování – a teď taky varování mámy. Nikomu to neříkej. Nebezpečné.
            „Myslíš…zabití psa, že?“ ptá se Will.
            Málem jsem zapomněla. Ti, kteří mají nadání pro Dauntless, vzali nůž v simulaci a bodli psa, když je napadl. Není divu, že Christina už nechce psa. Přetáhnu si rukávy přes zápěstí a kroutím prsty k sobě.
            „Jo.“ Říká. „Chci říct, vy všichni jste to taky udělali, ne?“
            První se podívá na Ala, a pak na mě. Její tmavé oči se zúží a říká, „Ty ne.“
            „Hmm?“
            „Ty něco skrýváš,“ říká. „Ošíváš se.“
            „Co?“
            „V Candoru,“ říká Al, šťouchne do mě ramenem. Tady. Cítím se normálně. „Učíme se číst řeč těla, takže víme, kdy nám někdo lže nebo před námi něco tají.“
            „Aha.“ Poškrábu se vzadu na krku. „No…“
            „Podívejte, už zase!“ říká a ukazuje na mou ruku.
            Cítím se, jako bych polkla mé srdce. Jak můžu lhát o svých výsledcích, když poznají, kdy jim lžu? Musím kontrolovat svou řeč těla. Nechám ruku spadnout a stisknu ruce v klíně. Je to, co dělá čestný člověk?
            Nebudu lhát o psovi, přinejmenším. „Ne, nezabila jsem psa.“
            „Jak ses dostala do Dauntlessu, bez použití nože?“říká Will, přimhouří na mě oči.
            Podívám se do jeho očí a říkám vyrovnaně, „Nedostala. Dostala jsem Abnegation.“
            Napůl pravda. Tori vyhlásila můj výsledek jako Abnegation, takže to je to, co bylo v systému. Každý, kdo má přístup k výsledkům, by měl být schopen to vidět. Udržím oči na těch jeho pár sekund. Nestálost je pryč, může být podezřelá. Pak pokrčím rameny a nabodnu na vidličku kus masa. Doufám, že mi to věří. Musí mi věřit.
            „Ale tak či tak sis vybrala Dauntless?“ říká Christina. „Proč?“

            „Říkala jsem ti to,“ říkám, ušklíbnu se, „Bylo to jídlem.“

            Zasměje se. „Víte lidi, že Tris nikdy předtím neviděla hamburger, než sem přišla?“

            Uvádí příběh našeho prvního dne, a moje tělo se uvolňuje, ale pořád se cítím těžce. Neměla bych lhát přátelům. To vytváří mezi námi bariéry, a už jich máme více, než chci. Christina vzala vlajku. Mé odmítnutí Alovi. Po večeři se vracíme do ložnice, a je pro mě těžké neběžet, když vím, že pořadí už tam bude viset. Chci už to mít za sebou. U dveří do ložnice mě Drew hodí do zdi, aby mohl projít. Rameno mám poškrábané od kamene, ale jdu dál.
            Jsem příliš krátká na to, abych viděla přes dav nováčků zezadu, ale když najdu prostor mezi hlavami a podívám se, vidím, že tabule je na zemi, opřená o nohy Čtyřky, směrem od nás. V jedné ruce drží křídu.
            „Pro ty z vás, kteří teď přišli, vysvětlím, jak se určují pozice,“ říká. „Po prvním kole soubojů jsem vás seřadil podle vaší úrovně znalostí. Počet bodů, které získáte, závisí na úrovni znalostí a dovedností osoby, kterou jste porazili. Získáte více bodů pro překonání a více bodů za poražení někoho z vysoce kvalifikovaných úrovní. Neodměňuju slabé. To je zbabělost.“
            Myslím, že jeho oči v poslední řadě mířily na Petera, ale uhnul jimi rychle, takže si nejsem jistá.
            „Pokud máte vysoké postavení, ztrácíte body za ztrátu nízkého pořadí soupeře.“
            Molly vypustí nepřirozený zvuk, jako odfrknutí nebo nadávka.
            „Druhá fáze přípravy má větší váhu, než v první fázi, protože je úzce spjata s překonáním zbabělosti,“ říká. „To znamená, že je velmi obtížné dostat vysoké hodnocení na konci zahájení, pokud máte nízké hodnocení v první fázi.“
            Přešlápnu z jedné nohy na druhou, zkouším se dostat na lepší pozici, abych ho viděla. Když se mi to konečně podaří, podívám se pryč. Jeho oči jsou už na mě, pravděpodobně vyčerpané z mého nervózního pohybu.
            „Zítra oznámíme snížení,“ říká Čtyřka. „Na skutečnost, že jste přeměnění a ne rození Dauntlesští, nebude brán zřetel. Čtyři z vás můžou být méněcenní a nikdo z nich. Nebo čtyři z nich můžou být méněcenní a nikdo z vás. Nebo jakákoliv kombinace. To znamená, že tady jsou vaše pozice.“
            Pověsí tabuli na hák a ustoupí, abychom mohli vidět pořadí:
1. Edward, 2. Peter, 3. Will, 4. Christina, 5. Molly, 6. Tris
Šestá? Nemůžu být šestá. Poražení Molly muselo mou pozici posílit ještě víc, než jsem si myslela. A mé snížení má za důvod zřejmě její snížení. Přeskočím na konec seznamu.
7. Drew, 8. Al, 9. Myra
            Al není mrtvý poslední, ale pokud rození Dauntlesští naprosto selhali v jejich verzi, v první fázi zahájení, je méněcenný.
            Pohlédnu na Christinu. Nakloní hlavu a šklebí se na tabuli. Není jediná. Klid v místnosti je rozpačitý, jako by se houpala tam a zpátky na římse.
            Pak to padá.
            „Cože?“ vyštěkne Molly. Ukazuje na Christinu. „Porazila jsem ji! Porazila jsem ji během několika minut, a ona se umístila nade mnou?“
            „Jo,“ říká Christina, zkříží ruce. Má samolibý úsměv. „A?“

            „Pokud máš v úmyslu zajistit si vysoké umístění, navrhuji, aby sis nezvykla na nízké pořadí soupeřů,“ říká Čtyřka, jeho hlas je mumlavý a dívá se na ostatní nováčky. Strčí křídu do kapsy, jde kolem mě, aniž by se podíval mým směrem. Slova mě zasáhnou jako žihadlo, připomínají mi, že jsem málo umístěný soupeř.
            Zřejmě to připomínají taky Molly.
            „Ty,“ říká, zaměřuje své přimhouřené oči na mě. „Ty za to zaplatíš.“
            Čekám, že se na mě vrhne nebo mě praští, ale ona se jen otočí na podpatku a vychází z ložnice, což je horší. Kdyby vybuchla, její hněv by byl rychle vyčerpán, po úderu nebo dvou. Odchod znamená, že chce něco plánovat. Odchod znamená, že si mám zajistit stráž.
            Peter neřekl nic, v žebříčku postoupil nahoru, což vzhledem k jeho tendenci stěžovat si na cokoli, co mu nesedí, překvapující. Jde jenom ke svému lůžku a posadí se, uvolní si tkaničky. To pro mě znamená, abych se cítila ještě více nesvá. Nemůže být spokojený s druhým místem. Peter ne.
            Will a Christina si plácnou rukama, pak mě Will poplácá po zádech rukou větší, než je má lopatka.
            „Podívej se na sebe. Číslo šest,“ říká, s úsměvem.
            „Ještě to není dost dobré,“ připomínám mu.
            „Bude, neměj starosti,“ říká. „Měli bychom oslavovat.“
            „No, tak tedy pojďme,“ říká Christina, popadne mě jednou rukou za paži a druhou dá kolem Alových ramen. „No tak, Ale. Nevíš, jak dopadli rození Dauntlesští. Nic nevíš jistě.“
            „Prostě půjdu do postele,“ zamumlá Al, táhne volnou ruku.
            V hale je lehké zapomenout na Alovu a Mollyinu pomstu, Peterův podezřelý klid, a je snadné předstírat, že to, co nás odděluje jako přátele, neexistuje. Ale v zadní části mysli přetrvává fakt, že Will a Christina jsou mými konkurenty. Jestli si chci vybojovat místo v nejlepší desítce, budu je muset porazit jako první.
            Jen doufám, že je v průběhu neprozradím.            Tuto noc mám problémy s usínáním. Ložnice mi vždycky přišla hlasitá, se vším tím dýcháním, ale teď je až moc velké ticho. Když je ticho, přemýšlím o své rodině. Díky Bohu, že Dauntlesský pozemek je většinou hlasitý.
            Jestli byla moje máma v Dauntlessu, proč si vybrala Abnegation? Milovala jeho klid, jeho rutinu, jeho laskavost – všechno, co jsem zmeškala, když jsem nechala sama sebe o tom přemýšlet?
            Zajímalo by mě, jestli tady někdo věděl a znal ji, když byla mladá a mohla mi říct, jaká tehdy byla. I kdyby tomu tak bylo, pravděpodobně by nechtěla mluvit o sobě. Ti, kteří změnili frakce, by opravdu neměli diskutovat a svých starých, jakmile se stanou členy té nové. Má jim to usnadnit změnit oddanost jejich rodině z frakce – aby přijali princip „frakce před krví.“
            Zabořím obličej do polštáře. Zeptala se mě, jestli bych našla Caleba a řekla mu o simulaci séra – proč? Má to co dočinění s tím, že jsem Odlišná, se mnou, že jsem v nebezpečí, nebo s něčím jiným? Povzdychnu si. Mám tisíce otázek, a ona odešla před tím, než jsem se mohla zeptat na některou z nich. Teď mi víří v hlavě a pochybuju, že budu moct spát, dokud si na ně nebudu moct odpovědět.
            Slyším rvačku v místnosti a zvedám hlavu z polštáře. Mé oči nejsou zvyklé na tmu a tak zírám do čisté temnoty, jako jsou zadní strany mých víček. Slyším šoupání a pískot bot. Těžkou ránu.
            A pak, nářek zastaví mou krev a vlasy mi ztuhnou až u kořínků. Odhodím přikrývku a stojím bosýma nohama na kamenné podlaze. Pořád nevidím dost dobře, abych našla zdroj výkřiku, ale vidím tmavou hroudu na podlaze o pár paland níže. Další výkřik proniká mýma ušima.
            „Rozsviťte světla!“ zakřičí někdo.
            Jdu po zvuku, pomalu, takže nemůžu o něco zakopnout. Mám pocit, že jsem v transu. Nechci vidět, odkud křik pochází. Výkřik, který může znamenat jen krev a kost a bolest; výkřik, který vychází z jámy žaludku a sahá až ke každému centimetru těla.
            Světla jsou rozsvícená.
Edward leží na zemi vedle postele a rukama si zakrývá tvář. Okolo jeho hlavy je svatozář krve, mezi jeho prsty vysouvá stříbrnou rukojeť nože. Srdce mi buší v uších, poznávám ho, je na máslo z jídelny. Čepel uvízne v Edwardovu oku.
Myra, která stojí u Edwardových nohou, zakřičí. Někdo jiný zakřičí taky a někdo křičí o pomoc a Edward se stále svíjí na podlaze a naříká. Skloním se nad jeho hlavu, má kolena tisknou kaluž krve a pokládám mu ruce na ramena.
„Lež klidně,“ říkám. Cítím klid, i když nemůžu nic slyšet, jako by byla má hlava ponořená ve vodě. Edward kolem sebe hází a já říkám hlasitěji, přísněji. „Řekla jsem lež klidně. Dýchej.“
„Moje oko!“ zakřičí.
Cítím něco odporného. Někdo se pozvracel.
„Vezmi si to!“ křičí. „Dostaň to ven, dostaň to ze mě, dostaň to ven!“
Zavrtím hlavou a pak si uvědomuju, že mě nevidí. Smích pobublává v mém žaludku. Hysterický. Musím potlačit hysterii, pokud mu mám pomoct. Musím na sebe zapomenout.
„Ne,“ říkám. „Musíš to nechat vytáhnout doktora. Slyšíš mě? Nechat to na lékaři. A dýchej.“
„Bolí to,“ zavzlyká.
„Vím, že to bolí.“ Místo toho, abych zaslechla svůj hlas, slyším matčin. Vidím ji, jak se ke mně krčí, na chodníku před naším domem, utírá mi slzy z tváře poté, co jsem si odřelo koleno. Bylo mi pět.
„Bude to v pořádku.“ Snažím se, aby to znělo spolehlivě, jako bych ho ani neuklidňovala, ale to dělám. Nevím, jestli bude v pořádku. Mám tušení, že to bude jinak.
Když přijde sestra, říká mi, abych ustoupila, a to taky udělám. Ruce a kolena mám od krve. Když se podívám kolem sebe, vidím, že chybí pouze dvě tváře.
Drew.
A Peter.Poté, co je Edward pryč, odnáším oblečení do koupelny a umývám si ruce. Christina je se mnou a stojí u dveří, a nic neříká, za což jsem ráda. Není toho moc co říct.
Drhnu si dlaně a sjíždím jedním nehtem pod dalšími, abych se zbavila krve pod nimi. Převlékla jsem se do jiných kalhot a ty špinavé hodila do koše. Vezmu si tolik papírových utěrek, kolik udržím. Někdo potřebuje uklidit nepořádek v ložnici, a protože pochybuju, že bych někdy mohla zkusit usnout, můžu to být také já.
Jak sahám na kliku na dveřích, Christina říká, „Víš, kdo to udělal, ne?“
„Jo.“
„Měli bychom to někomu říct?“
„Opravdu si myslíš, že s tím Dauntless něco udělá?“ říkám. „Poté, co tě pověsili přes propast? Poté, co jsme se vzájemně dostali do bezvědomí?“
Nic neříká.
Za půl hodiny po tom, klečím na podlaze v ložnici a drhnu Edwardovu krev. Christina vyhodí špinavé papírové utěrky a donáší mi nové. Myra je pryč; pravděpodobně následovala Edwarda do nemocnice.
Nikdo moc v tuto noc nespí.„Bude to znít divně,“ říká Will, „ale přál bych si, abychom dnes neměli odpočinkový den.“
Přikývnu. Vím, co myslí. Dělat něco, co by odvedlo mou pozornost a já bych mohla právě teď použít rozptýlení.
Nestrávila jsem mnoho času o samotě s Willem, ale Christina s Alem snáší spánek v ložnici, a ani jeden z nás nechtěl být v té místnosti déle, než bylo nutné. Will mi to neřekl; Prostě to vím.
Podebírám jedním nehtem pod druhým. Důkladně jsem si umyla ruce po vyčištění Edwardovy krve, ale stále mám pocit, že ji mám na rukou. Will a já nechodíme s žádným účelem. Není kam jít.
„Mohli bychom ho navštívit,“ navrhuje Will. „Ale co budeme říkat? „Neuvědomil jsem si to, ale je mi líto, že máš propíchlé oko“?“
Není to vtipné. Vím to, jakmile to dořekne, ale smích mi tak jako tak stoupá v krku a já ho nechám vyjít ven, protože je těžké ho udržet v sobě. Will na mě chvíli zírá a pak se začne smát taky. Někdy pláč nebo smích jsou jediné zbývající možnosti, a se smíchem se teď cítím lépe.
„Promiň,“ říkám. „Je to prostě ta směšné.“
Nechci brečet kvůli Edwardovi – aspoň ne osobním a hlubokým způsobem, jakým pláčeš pro přítele nebo milované. Chci brečet, protože se stalo něco strašného a já to viděla, a nevěděla jsem, jak to napravit. Někdo, kdo by nechtěl potrestat Petera má pravomoc a někdo, kdo má pravomoc, ho nebude chtít potrestat. Dauntless má pravidla proti takovému útoku na někoho, jako je tenhle, ale s odpovědnými lidmi, jako je Erik, mám podezření, že tato pravidla neplatí.
Říkám více vážně, „Nejvíce na tom směšné je, že v jiných frakcích by to bylo odvážné, kdyby někdo z nás řekl, co se stalo. Ale tady…v Dauntlessu…statečnost nám nebude k ničemu dobrá.“
„Už sis někdy přečetla prohlášení frakce?“ říká Will.
Prohlášení frakce bylo napsáno po vytvoření frakce. Učili jsme se o nich ve škole, ale nikdy jsem si je nečetla.
„Ty jo?“ zamračím se na něj. Pak si vzpomínám, že jednou se Will naučil nazpaměť mapu města, pro zábavu, a říkám, „Ach. Samozřejmě že četl. Nevadí.“
„Jeden z textu, který si pamatuju z Dauntlesského prohlášení, je, „Věříme, že v obyčejných činech statečnosti, v odvaze, která řídí jednu osobu, aby se postavila za jiného.““
Will si povzdechne.
Nemusí říkat nic dalšího. Vím, co myslí. Možná byl Dauntless vytvořen s dobrými úmysly, se správnými ideály a správnými cíly. Ale to zabloudilo daleko od nich. A totéž platí i o Erudite, uvědomuju si. Kdysi dávno, Erudite rozvíjel znalosti a vynalézavost v zájmu dobra. Teď sledují znalosti a důvtip s nenasytnými srdci. Zajímalo by mě, jestli ostatní frakce trpí stejným problémem. Dříve jsem o tom nepřemýšlela.
I přes zvrácenost se vidím v Dauntlessu, i když ho nemůžu opustit. Není to proto, že bych přemýšlela o méněcennosti, žít v naprosté izolaci, a kdy zní tento osud horší, než smrt. Je to proto, že jsem si to za tu krátkou dobu tady zamilovala, vidím frakci, která stojí za záchranu. Možná bychom se mohli stát znovu odvážnými a čestnými.
„Pojďme do jídelny,“ říká Will, „sníst dort.“
„Dobře.“ Usměju se.
Když jdeme směrem k Jámě, opakuji si Willovo uvádění do sebe, takže na to nezapomenu.
Věřím v obyčejné činy statečnosti, odvahy, která řídí jednu osobu, aby se postavila za jiného.
Je to krásná myšlenka.Později, když se vrátíme do ložnice, Edwardovo lůžko je čistě svlečené, a jeho zásuvky jsou otevřené a prázdné. Na druhé straně pokoje, Myryina postel vypadá stejně.
Když se ptám Christiny, kde šli, odpoví mi, „Odešli.“
„I Myra?“
„Řekla, že bez něj tady nechce být. Takže odešla taky.“ Pokrčí rameny, jak nemůže myslet na něco jiného, co udělat. Jestli je to pravda, vím, jak se cítí. „Aspoň, že neodešel Al.“
Al měl odejít, ale Edwardův odchod ho zachránil. Dauntless se ho rozhodl ušetřit do další fáze.
„Kdo další odešel?“ říkám.
Christina znovu pokrčí rameny. „Dva rození Dauntlesští. Nepamatuju si jejich jména.“
Přikývnu a podívám se na tabuli. Někdo přeškrtl Edwarda a Myru a pozměnil čísla u každého jména. Teď je Peter první. Will je druhý. Já jsem pátá. Začali jsme v první fázi v devíti.
Teď nás je sedm.

4 komentářů:

síma řekl(a)...

ten Peter je jak Erik :// blbec :// a stýská se mi po čtyřce :( ale ta Tris je dobrá :D díky za překlad :)

Monii řekl(a)...

[1] Myslím, že Čtyřky si ještě užiješ až až... :D

síma řekl(a)...

to je úžasný! :DDD už se na něj moc těším :) díky :)

Anonymní řekl(a)...

heej chudák Edward :(
aspon že Tris se zachovala statečně :)
díky moooc :))

Okomentovat